Filmowa męska garderoba kapsułowa
Jakiś czas temu ze względu na rosnącą popularność balaclav’y postanowiłam obejrzeć film Szarada z 1963 roku. Szykowne kostiumy tak przypadły mi do gustu, że powróciłam też do innego klasyka z Audrey Hepburn w roli głównej. Po pierwszych scenach Śniadania u Tiffany’ego już wiedziałam, że godne uwagi są nie tylko kreacje Givenchy* dla filmowej Holly, ale i styl głównego bohatera. I właśnie o tym w dzisiejszym wpisie.
Jak zapewne większość z Was wie, melodramat z 1961 roku opowiada historię Holly, dziewczyny żyjącej na koszt swoich licznych adoratorów. Pewnego dnia, do jej kamienicy wprowadza się pisarz, Paul Varjak (George Peppard). Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. w Nowym Jorku. Pozwolę sobie pominąć opis reszty fabuły, nie chcę niczego zdradzać, czy wchodzić w dyskusje czy film był „dobry”. Dziś przecież rozmawiamy o stylu głównego bohatera.
W każdym razie, oglądając kolejne sceny i stroje głównych postaci układałam sobie w głowie, jak mogłaby wyglądać garderoba Paul’a. Ze względu na dużą powtarzalność elementów jest to świetny przykład garderoby kapsułowej. Oto, jak mogłaby wyglądać:
Znalazłby się tutaj oczywiście trench, na potrzeby zestawienia klasyczny dwurzędowy. Do tego dwie marynarki klubowe, jedna granatowa, a druga szara — ta w granacie koniecznie ze złotymi guzikami. Koszule button-down w klasycznych kolorach, wąskie krawaty. Z butami miałam problem, chyba w jednej ze scen mignęły mi loafersy, ale mogę się mylić. Podczas seansu wyłapałam dwie poszetki: czerwono-granatową i białą. Oprócz niezbędnych dodatków, mamy też trochę dzianiny: kamizelkę i kardigan — obie propozycje zapinane na guziki.
A jak zestawiał poszczególne elementy garderoby nasz główny bohater? Styl Paul’a, może oprócz scen o typowo eleganckim charakterze (garnitury wizytowe) jest swobodny. Lekko przewiązany cienki krawat, nonszalancko zarzucony przez ramię trench. W jednej ze scen, podwinięte rękawy koszuli i brak marynarki. Dominują klasyczne kolory: szarość, biel, błękit, granat, beż, które pozwalają na stworzenie ponadczasowych zestawów. Dzianina czy krawat w paski to bezpośrednie nawiązanie do stylistyki preppy. Co najciekawsze, wygląda na to, że po 60 latach styl głównego bohatera nadal jest na czasie 🙂
Oto kilka zestawów inspirowanych filmem. Kombinacji jest wiele więcej, bo taka uroda garderoby kapsułowej. Kilka kolejnych zestawów tutaj.
Moim faworytem jest zestaw z trenchem i niebieską koszulą. A który Wam przypadł do gustu?
Chcesz być na bieżąco? Znajdź mnie na Instagramie lub Facebooku!
*Hubert de Givenchy był odpowiedzialny za filmową garderobę Holly (Audrey Hepburn) i to jemu błędnie przypisuje się wszystkie kostiumy z filmu — za resztę strojów odpowiada Edith Head.
Zapoznaj się z moją ofertą
Myślisz o swojej garderobie na poważnie? Oferuję pełny zakres usług personalnych – od przeglądu szafy do stylizacji okazjonalnej. Zapraszam do współpracy.
Podobne wpisy
Garderoba kapsułowa na wiosnę
Początek nowego sezonu to dobry moment na zmiany w szafie. Co może sprawdzić się w Twojej garderobie na wiosnę?
Garderoba kapsułowa na zimę
Zima w pełni. Na przykładzie ciepłych ubrań omówię dziś jak podejść do komponowania własnej garderoby kapsułowej. Wskazówki naturalnie można zastosować do każdej pory roku
Garderoba młodej mamy
Jakiś czas temu opublikowałam wpis o garderobie na wiosnę. Dziś pokażę kolejną wiosenną mini-kapsułę, którą stworzyłam dla klientki, zabieganej mamy dwójki maluchów.